Šare nisu samo ukrasi na pirotskom ćilimu, one su nosioci značenja koje se prenosi kroz generacije. Svaka od njih, utkana u boje i oblike, priča svoju priču o tradiciji, verovanjima i svakodnevnom životu naroda ovog kraja Srbije.
Ornamentika pirotskog ćilima sadrži vizantijske, kineske, grčke i turske elemente, a oni su ponekad uzimani i iz Persije i Kavkaza. Iako prepoznajemo ove elemente, njihova originalna značenja su transformisana i obogaćena novim tumačenjima i simbolikom, koja je nastajala tokom vremena.
Pirotske tkalje su im dale potpuno novi oblik, raspored boja, i sasvim drugu simboliku i značenje. One su kroz oblike i simbole izražavale svoje verovanje u zaštitu, mir, plodnost, ljubav i harmoniju.
Svaki ćilim se sastoji od više delova – rese, spoljašnjeg ćenara, unutrašnjeg ćenara, ploče i polja. Polje, najveći i najlepši deo ćilima, sadrži simetrično raspoređene šare, kojih ima ukupno 95, a ćilim dobija naziv po šari u tom polju. Spoljašnji ćenar je ivica koja uokviruje ceo ćilim, dok unutrašnji ćenar daje bogatstvo boja i linija. Ploča, širine oko 10-60 cm, obuhvata najveći deo ćilima, i često je boji koja dominira celokupnim dizajnom.
Ćilim može da krasi samo jedna šara, ili jedna glavna šara i više sporednih.
U ovom tekstu razmotrićemo najpoznatije pirotske šare, njihovo poreklo i simbolizam, kao i kulturni značaj koji one nose.
Kondićeva šara – simbol duhovne snage i blagostanja za devojke
Kondićeva šara je jedna od najpoznatijih i najprepoznatljivijih pirotskih šara, a u narodu je poznata i pod nazivom Urok.
Na pirotskom ćilimu, ova šara predstavlja zaštitu od negativnih uticaja ljubomore i zavisti, i otklanja negativnu energiju iz prostora. Veruje se da ona čuva materijalno i nematerijalno bogatstvo porodice.
Pored toga, smatra se da ova šara ima moć da neudatim devojkama, i neoženjenim momcima pomogne da pronađu životnog saputnika, te da će im ćilim sa ovim simbolom zasigurno pomoći da stupe u brak.
Rašićeva šara za ubrzano postizanje uspeha u životu
Rašićeva šara je poznata kao jedna od najtežih za izradu, što samo dodatno povećava njenu vrednost i simboliku. U narodnoj tradiciji, verovalo se da će posedovanje ćilima sa Rašićevom šarom doneti ubrzan napredak i uspeh u karijeri. Takođe, ova šara štiti dom od negativne energije, loših reči i dela.
Šara je doneta iz Dagestana, krajem 19. veka, kada je pukovnik Rašić na svom putovanju uzeo uzorak, i doneo ga tkaljama, uz molbu da se iskoristi za izradu šare na ćilimu. Osnovni motiv Rašićeve šare su koncentrični romboidi, a forma je geometrijska, sa izuzetno preciznim razmerama i detaljima.
Gugutka – simbol sreće i mira u pirotskim šarama
Gugutka je šara koja nosi naziv po ptici gugutki, koja je poznata po svom melodičnom i umirujućem zvuku. Ova šara je često prikazana na pirotskim ćilimima kao stilizovana figura ptice, ili su prikazane njene perjanice. Ptica, kao simbol ljubavi, ima veoma važno mesto u pirotskim šarama, jer se verovalo da donosi sreću i blagostanje u porodici.
Simbolika Gugutke označava i mir i radost u domu. Ptice, kao simbol slobode i pokreta, nose značenje zaštite i spokoja, jer su one u mnogim kulturama smatrane poslanicima božanske pomoći. Zato se ćilim sa šarom gugutke najčešće poklanjao porodici koja se useljava u svoj novi dom.
Đulovi na direci sa zmajevima – simbol lepote duha i tela
Šaru Đulovi tkalje najčešće upotrebljavaju. Đulovi označavaju ruže, a u zavisnosti od stila, oni mogu biti sitnije ili krupnije izrade.
Šara đulovi na direci sa zmajevima na pirotskom ćilimu nosi snažnu simboliku koja se odnosi na svet oko nas i ljude u njemu. Prema predanju, ona ističe čoveka kao najveću vrednost naše planete, i lepotu njegovog duha i tela. Simbolizuje zajedništvo istomišljenika, koji se pronalaze i ujedinjuju u ostvarivanju plemenitih i važnih ciljeva za dobrobit čovečanstva.
Posebno mesto u ovoj šari zauzima ptica, koja po predanju ima zaštitničku ulogu – ona čuva od zlih sila, donosi dobre vesti, radost i sreću. Veruje se da šara Đulovi na direci održava blistavost uma, usporava starenje tela i stvara pozitivnu energiju u prostoru. Ova šara oplemenjuje svaki dom, otklanja negativnost i donosi harmoniju i mir.
Prestolonaslednik – simbol snage i vlasti
Šara prestolonaslednik na pirotskom ćilimu je jedna od najstarijih, i bogata je ornamentima koji podsećaju na srednjovekovno nasleđe. Sastoji se od pregrada povezanih kukama, koje idu u različitim pravcima. Između njih se nalaze šestougaoni nazubljeni medaljoni, poznati kao „glave“, sa stilizovanim krstovima u dve boje.
Šara se koristila tokom krunisanja vladara, a u trenutku kada bi novi vladar bio proglašen, zajedno sa njim proglašavan je i prestolonaslednik. Tom prilikom prestolonasledniku je poklanjan ćilim sa ovom specifičnom šarom, po čemu je i dobila ime.
Iako boje na šari prestolonaslednik mogu da variraju, istorijski zapisi govore da su porudžbine za dvor uvek bile izrađivane sa poljem u plavoj boji.
Prema predanju, ova šara ima posebnu ulogu – razvija mudrost i vrhovna načela koja oblikuju život. Njena simbolika je usmerena na prenošenje znanja i iskustava sa oca na sina, u trenutku kada otac predaje nasledstvo koje je tokom svog života stekao. Veruje se da ova šara otklanja negativnu energiju iz prostora, i da omogućava skladan život.
Kuveri – simbol slobode, putovanja i avanture
Šara kuveri na pirotskom ćilimu ima duboku simboliku povezanu sa putnicima i ljudima koji su često daleko od svog doma zbog posla. Prema predanju, ova šara štiti vlasnika tokom putovanja, i pomaže mu da savlada prepreke i reši probleme koji mogu da nastanu na putu.
Šara simbolizuje siguran povratak kući, sa uspešno obavljenim poslom, i stečenim bogatstvom, kako materijalnim, tako i duhovnim.
Karakteristično za kuvere su omeđena polja u obliku sanduka (ili kuvera), koja su raspoređena paralelno, jedno iznad drugog. Njih ispunjavaju bogati ornamenti i nazubljeni romboidi, dok okvir često krase motivi atapota, ukrašeni manjim perima. Posebnost ove šare predstavljaju „očila“ – specifična stilizacija, koja podseća na oblik naočara, po kojima je šara i dobila ime.
Bomba kao zaštitni simbol muškaraca na pirotskim ćilimima
Šara bombe na pirotskom ćilimu predstavlja vrlo staru authtonu šaru, poznatu po svojoj specifičnoj simbolici i obliku. Prema legendi o šarama pirotskog ćilima, ova šara daje snagu i energiju, posebno muškarcima, bistri um, i razvija urođene sposobnosti. Simbolično, šara bombe pruža moć upravljanja i donošenja mudrih odluka, što je čini idealnim poklonom za važne životne trenutke.
Ova šara se tradicionalno poklanja muškoj deci prilikom rođenja ili u posebnim prilikama, kao što su polazak u školu, osnivanje sopstvenog posla, stupanje u brak, ili započinjanje diplomatske karijere. Njena uloga je da osnaži vlasnika, pruži mu podršku u izazovima i obezbedi harmoniju u svim aspektima života.
Naziv šare potiče od asocijacije na lepo složene ručne bombe u vojničkom sanduku, dok ćenar dodatno upotpunjuju motivi kraljičinog rukava i ploče kornjača.
Kostenice – simbol snage i moći
Šara kostenice na pirotskom ćilimu predstavlja jednu od najstarijih i najređih šara, čija simbolika ima duboko značenje. Šara prikazuje stilizovane kosti životinjske noge, a poznata je po naizmeničnom smenjivanju redova žutih i crnih šara, čime se postiže upečatljiv izgled. U Pirotu se ova šara često naziva i lavlja šapa, što dodatno naglašava njenu snagu i simboliku moći.
Ova šara, prema predanju, pomaže vlasnicima ćilima da postignu značajne i važne rezultate u svom radu, i ostave trag u vremenu. Veruje se i da šara ima moć da otklanja negativnu energiju iz prostora, i da donese mir, stabilnost i harmoniju.
Šara Soveljića – za razvoj veštine i umetnosti poslovanja
Šara Soveljića na pirotskom ćilimu ima posebno mesto u bogatoj tradiciji ovog jedinstvenog tkanja. Prema predanju, ova šara razvija veštinu i umetnost poslovanja, simbolizujući snalažljivost, mudrost i sposobnost donošenja ispravnih odluka u poslovnom svetu.
Venci – šara koja donosi uspeh i štiti od zla
Venci na pirotskom ćilimu su simbol dostignuća, uspeha i zaštite. Prema predanju, ova šara pomaže da se postignu visoki rezultati u svim oblastima života, koji će biti zapaženi i nagrađeni. Njeni precizno oblikovani lanci kubeta, simbolizuju trajnost, čvrstinu i povezanost.
Posebno značenje ima motiv poznat kao vraška kolena, za koja se veruje da štite vlasnika ćilima od loših ljudi, ružnih reči i štetnih dela. Ova simbolika daje šari Venci snažnu zaštitničku moć, čineći je idealnom za domove i prostore gde je neophodno očuvati pozitivnu energiju i sklad.
Pored toga, smatra se da Venci otklanjanju negativnu energiju iz prostora, čime doprinosi miru, napretku i opštem blagostanju.
Šara Sovra – za moć donošenja ispravnih odluka i pozitivne energije
Šara sovre na pirotskom ćilimu pripada grupi veoma starih šara i simbolizuje mudrost, veštinu razgovora i donošenje ispravnih odluka. Namenjena da podstakne sposobnost u čoveku da donosi dobre dogovore, koji donose sreću, mir i slogu u život.
Pored toga, šara štiti dom, porodicu i sve pojedince unutar nje. Veruje se da ima zaštitnu moć i da otklanja negativnu energiju iz prostora, što omogućava donošenje mudrih i uspešnih odluka u svim aspektima života.
Bosanska šara – zaštita doma i simbol novog početka
Bosanska šara nosi snažnu simboliku koja slavi jedinstvo, ljubav i porodicu. Ova šara predstavlja zajednicu muškarca i žene, srodne duše koje se prepliću, spajaju i dopunjuju, i simbolizuju duboku povezanost i sklad među njima.
Poseban značaj bosanske šare ogleda se u simbolici rađanja novog života i potomstva. Zelena boja, koja je karakteristična za izradu ove šare, dodatno naglašava simboliku rasta, obnove i plodnosti, ali se boje mogu prilagoditi željama i potrebama.
Veruje se da ova šara ima moć da otkloni negativnu energiju iz prostora, i da unese mir, radost i vitalnost.
Gugutće na direci – simbol sreće, ljubavi, radosti i duhovnosti
Šara gugutke na direcima nosi duboku simboliku zajedničkog života, ljubavi i sloge između muškarca i žene. Ćilim sa ovim simbolom predstavlja životni stub na kojem se spajaju dve osobe, povezane ljubavlju i Božjim blagoslovom.
Centralni motiv direka, poznatog kao drvo života, simbolizuje stabilnost i trajnost, dok su gugutke – ptice koje predstavljaju simbol sloge i ljubavi.
Šara je oplemenjena različitim simbolima koji privlače sreću, radost, uspeh, duhovnost i ljubav. Veruje se da ćilim sa ovom šarom ima čarobnu zaštitnu moć – tera zle sile, otklanja negativnu energiju iz prostora i pruža zaštitu porodici. Pored toga, pomaže porodici da napreduje, donosi potomstvo, i osigurava mir i blagostanje.
Prema običajima, devojke su pred udaju tkale ovaj motiv kako bi sa sobom ponele miraz sa gugutkama, verujući da će im doneti skladan brak i trajnu sreću.
Kornjača – simbol zaštite i dugovečnosti
Kornjača je drevni simbol koji predstavlja dugovečnost, rađanje i dominaciju duhovnog nad fizičkim. Ona jača duhovne moći i štiti od zla. Šara takođe ima sposobnost da otkloni negativnu energiju iz prostora.
Na pirotskom ćilimu se često javlja više različitih šara, svaka sa svojim specifičnim značenjem i simbolikom. Ove šare se međusobno upotpunjuju, stvarajući jedinstvene kompozicije, koje pričaju priču o tradiciji, verovanjima i životnim vrednostima.
Razvoj ornamentike na pirotskim ćilimima – od istočnjačkih do savremenih uticaja
Poreklo šara na pirotskim ćilimima je složen mozaik, oblikovan kroz vekove, pod uticajem različitih istorijskih, kulturnih i religijskih faktora. Svaka šara nosi u sebi odjeke prošlih epoha, a kroz vreme se prilagođavala novim uticajima, stapajući se sa novim tradicijama.
Ornamentika je prolazila kroz razne faze razvoja, i sačuvala je element svih epoha.
Tkanje pirotskih ćilima je, kao i samo ćilimsko nasleđe, spoj raznolikih kultura. Grci, Vizantijci, Persijanci, Turci i slovenski narodi ostavili su neizbrisiv trag, a neki od simbola, poput ogledala, kornjača, lala i gugutki, svedoče o njihovoj dubokoj povezanosti sa srpskom tradicijom.
Geometrijski oblici poput krugova, rombova, spirala i simetričnih nizova, koji potiču iz persijske i turske tradicije, postali su temelj pirotske ornamentike. Tkalje su uspešno usvojile ove motive i oplemenile ih, donoseći nove interpretacije, a njihova veština omogućila je dalji razvoj pirotskog ćilima.
Dolaskom Turaka na naše prostore, simboli postaju raznovrsniji, povećava se broj šara na ćilimu, i sama kompozicija postaje mnogo složenija. Tokom 20. veka, uticaji Bosne i Dalmacije donose novu dimenziju, čineći pirotske ćilime još bogatijim i živopisnijim, posebno upotrebom anilinskih boja koje omogućavaju širi spektar nijansi.
Istorija pirotskog ćilima jasno pokazuje kako je svaki period ostavio svoj trag na šarama, i oblikovao ih prema potrebama i ukusu naroda koji su ih tkanjem prenosili.
Bez obzira na različite uticaje, ornamentika u pirotskom ćilimu je uvek geometrijska – jedna ista šara se javlja u više boja, naizmenično, a gusto i sitno tkanje omogućava izradu sitnih ornamenata, sa finim proporcijama šara.
Pored uticaja stranih kultura, pirotske šare su bile duboko ukorenjene u lokalnim verovanjima i religijskim simbolima. Šare poput krsta, krugova i ptica bile su utemeljene u verovanjima koja su se prenosila s kolena na koleno, sa ciljem da obezbede zaštitu, sreću, ljubav i plodnost u domu.
I danas, kroz proizvodnju pirotskih ćilima, tkalje čuavaju ove tradicije, stvarajući unikatne i vredne komade.
Pirotske šare poruka, tradicije i verovanja
Svaka šara, bilo da je to Kondićeva šara, Rašićeva šara ili Gugutka, nosi sa sobom duboko značenje, odražavajući verovanja, tradiciju i svakodnevni život naroda ovog regiona. Geometrijski oblici, kao što su simboli harmonije, ljubavi, zaštite i uspeha, zajedno s pticama koje predstavljaju sreću i mir, ne samo da stvaraju lepotu, već i oblikuju narativ koji pirotske ćilime čini nosiocima istorije i kulture
Danas, pirotski ćilimi simbolizuju tradiciju koja opstaje uprkos savremenim izazovima, a od 2012. godine se nalaze na Uneskovoj listi nematerijalnih kulturnih dobara Republike Srbije. Autentični tkani pirotski proizvodi, poput pirotskih šustikli, kojima se prekrivaju stolice, i pirotskih staza, koje su namenjene za široku primenu, predstavljaju značajan deo srpske tradicije i kulture, sa bogatim etno motivima.
Dok čuvamo pirotske ćilime, čuvamo i živu tradiciju koja se nastavlja kroz nove generacije. Ovi unikatni komadi nisu samo umetnost, već i živuće svedočanstvo o prošlim vremenima. Ako želite da istražite bogatstvo ove tradicije, posetite Kilim, gde ćete otkriti autentične komade koji čuvaju istoriju. Pirotski ćilimi, naročito oni većih dimenzija, popularni su među kolekcionarima i ljubiteljima antikviteta. Trenutno su dostupni izuzetno očuvani komadi, stari od 50 do 100 godina, koji predstavljaju pravi vredan deo ovog umetničkog nasleđa.